انجا که که وسایل ارتباط جمعی که در این جا بحث بر سر روزنامه_ رادیو و تلویزیون در ایران است, نمی توانند وظایف خود را بدرستی انجام دهند. انگاه که پخش خبر و اطلاع رسانی شان سریع و بی طرفانه و اگاهی بخش اتفاق نمیفتند و تحلیل وقایع , تشریح انان به اگاه سازی انسان ها از ضروریات زندگی(ساروخانی:1386,91) نمی انجامد, وقتی به جای نزدیکی سلیقه ها ,خواست ها و انتظارات تمامی ساکنان یک جامعه(همان,87)و همچنین به جای ناپدید کردن خرده فرهنگ ها , و فرهنگ های خاص وایجاد زمینه های همبستگی ملی و تقویت روحیه جمع گرایی و بالا بردن مشارکت اجتماعی و در نتیجه ان افزایش قابلیت زندگی افراد در جمع با درک دیگران اتفاق نمیفتد , پس باید خارج شدن این رسانه ها از چرخه تبادل اطلاعاتی جامعه را پذیرفت.

رسانه های ما( رادیو و تلویزیون_ روزنامه) انعکاس دهنده خواست و نیاز جامعه ما نیستند در ایران ,از انجا که رسانه ها دولتی هستند مردم انعکاس نظراتتشان در رسانه ملی را باخبر کردن مسولین از شرایط جامعه میدانند. و گویی تنها راه ارتباط مردم و مسولین انتشار اخبار جامعه از زبان مردم است نه اخبار تنظیم شده مورد نظر رسانه ای ها , از این نظر رسانه ها در ایران گویی با جامعه کاملا بیگانه اند. کاری که رسانه های جمعی در ایران انجام نمیدهند انعکاس خواست جمعی, افراد جامعه است در نتیجه افرادبه سراغ فضای مجازی میروند در فضای مجازی سریعتر از اتفاقات مطلع میشوند و بعد تحلیل تحلیگران و صاحبان نظر را میخوانند و بعد امکان ان را دارند که بر اساس یافته های خود, اظهار نظر کنند. و حتی در صورت لزوم با برپایی کمپین با کمک همفکران خود حرکتی هماهنگ در خصوص موضوعی خاص را هدایت کنند .

 

اما این روزها مخصوصا در این ده روز اخیر, ما شاهد اتفاقی در تلویزیون ایران هستیم و ان هم به دوش کشیدن تمام وظایف رسانه ای بزرگ و احتمالا ملی ( صدا و سیما)توسط یک عروسک . به نام جناب خان. 

در برنامه خندوانه رامبد جوان هیچگاه به بیان مسایل پیش امده در جامعه نمیپردازد اما به کمک جناب خان بی پرده خواست و نظر جامعه بخصوص جامعه ی تحصیلکرده و طبقه متوسط ایران را بیان میکند این روزها کلیپ های جناب خان دست به دست میچرخد انگاه که گویی تنها شهروند این مملکت است که قدرت و توانایی بیان اعتراض خود را از اتفاقات جامعه ان هم در رسانه ملی دارد. 

انگاه که به طراحی لباس کاروان المپیک اعتراض میکند و داشتن یک تیم فوتبال را حق دختران ایران میداند یا انجا که ادبیات زشت و ناپسند رورنامه ای را مورد نقد قرار میدهند و به عادی شدن و رواج این گونه از ادبیات در جامعه هشدار میدهد.

امروز جناب خان عزیزترین شهروند ایران است چون زبان نداشته مردم در رسانه ملی حساب میشود.

بیانت همیشه بی ترس و لکنت جناب خان ایران , زمستان هرچقدر سرد باشد همین که لبو فروش ما, توباشی, تنمان گرم میشود.

منبع : جامعه ی من |جناب خان رسانه ی ملی ایران
برچسب ها : جامعه ,رسانه ,جناب ,مردم ,خواست ,گویی ,فضای مجازی ,گویی تنها